Ne živeti samo u jednom svetu

Ne živeti samo u jednom svetu


svetU legendarnoj, sedamdesetogodišnjoj karijeri Piter Druker, otac modernog menadžmenta, revolucionisao je moderno poslovanje i transformisao teoriju menadžmenta u ozbiljnu disciplinu.

Ipak, ima mnogo onih koji ne znaju da je njegovo učenje o ličnom razvoju – ili self-menadžmentu – detaljno koliko i njegovo viđenje organizacionog menadžmenta.

Stvaranje 'totalnog života'
Druker je personifikovao vrednost stvaranja i življenja kao 'total life' ispunjen najrazličitijim interesovanjima, vezama i potragama; on je to zvao 'življenjem u više svetova'. Ideja se sastoji u tome da kad doživljavate nazadovanje u jednoj oblasti – kada, na primer, dobijete otkaz – možete da ublažite udarac razvijajući druge oblasti koje su vam jače strane ili koje volite. Možete dodati novo značenje i dimenziju svom životu uključujući se u aktivnosti kao što je volonterski rad kojim ćete dati svoj doprinos i životu drugih.

Dakle, kako od života stvoriti celinu? Razmislite o sledećih 5 ključnih elemenata onako kako ih je sam Druker posmatrao:

 

  1. Vežbajte samorazvoj – Samorazvoj je glavna tema Drukerovih predavanja i pisanja. „Ono što je važno“, kaže on, „jeste da kvalifikovan radnik do vremena kada zađe u srednje godine, postane mnogo više ljudsko biće nego računovođa ili inžinjer hidraulike.“ Razmislite o svom životu, onakvom kakav je sad i kakav biste želeli da bude. Nemojte uzimati u obzir samo svoj posao, već i porodicu, prijatelje, interesovanja, aktivnosti i težnje. Procenite šta funkcioniše, a šta ne, kao i ono što biste još želelida dodate ili oduzmete kako biste osećali veću satisfakciju i ispunjenost.
  2. Identifikujte i razvijajte svoje jedinstvene sposobnosti – Koncept neophodnih kompetenci možda jeste osmišljen za organizacije, ali danas može da se primeni i na pojedince. Druker je podsticao ljude da kontinuirano rade na svojim sposobnostima. Razmislite šta je unikatno u tome što radite i u kojim oblastima ste odlični i dajete najveći doprinos, koliko na poslu toliko i van njega. Usredsredite se na ono što su vaše suštinske kompetence i pronađite nove načine da im povećate vrednost i da ih kultivišete. Postoji velika verovatnoća da ćete moći da ih iskoristite na više načina .
  3. Stvorite drugu ili uporednu karijeru – Druker je rekao da svha rada na stvaranju budućnosti nije u tome da se odluči šta će se raditi sutra, već šta treba raditi danas kako bismo imali sutra. Jedna od jedinstvenih ideja koju je zastupao bilo je i stvaranje uporednih karijera u oblastima kao što su predavanje, pisanje ili rad u neprofitnim organizacijama. Ohrabrivao je i razvoj druge karijere - često istog posla ali u sasvim drugačijem okruženju. Tako bi advokat zaposlen u tradicionalnoj advokatskoj kancelariji mogao da se bavi i neprofitnim radom posvećenom lično značajnom cilju. Dok još uvek obavljate svoj posao, počnite da razmišljate o mogućnostima za drugu ili paralelnu karijeru. Razmislite o tome kako biste svoj sistem vrednosti, iskustvo i znanje mogli da iskoristite i šta biste eventualno morali da prilagodite u svom životu shodno takvim promenama.
  4. Vežbajte velikodušnost – Esencijalni deo života u više svetova, kako je Druker verovao, jeste ispoljavanje velikodušnosti. „Evo,“ govorio je - „svi su ovde lideri, svi su odgovorni i svi deluju.“ Deljenje vremena i talenata uključivanjem u volonterski rad, društveno preduzetništvo ili mentorstvo, ne samo da vam pruža priliku da date svoj doprinos već nudi i profesionalne dobrobiti, od produbljivanja i proširivanja ličnog iskustva do širenja kruga prijatelja i kolega. Razmišljajte o onome što se događa izvan vašeg radnog mesta – u drugim industrijama, profesijama, u životu uopšte i razmislite o načinima na koje možete da vežbate svoju velikodušnost.
  5. Podučavajte i učite – Obrazovanje igra ključnu ulogu u Drukerovoj viziji jakog, funkcionalnog društva. Verovao je da kvalifikovani radnici nikad ne smeju da prestanu da uče. Međutim, na njima je da nova saznanja uklope u svoju svakodnevicu, odlučujući o tome šta i kako žele da nauče i kako će to da iskoriste u budućnosti. Kao i razmišljajući o tome šta prvo treba da nauče, na koji način će to da urade – pohađajući nastavu, čitajući stručnu literaturu ili posmatrajući druge i tako dalje. „Možda ćete želeti i da predajete,“ govorio je Druker, „jer niko ne uči bolje od onoga koji to isto treba da predaje.“

Počnite tu gde ste
Drukerovi principi mogu vam pomoći da stvorite privatan i profesionalni život koji će vas više zadovoljavati i ispunjavati. Sledećih sedam malih saveta upravo su tome namenjeni:

 

  1. Fokusirajte se na postignuće, ne na novac – Druker je istakao vrlo važnu razliku između postignuća i para. Sugerisao je da se treba koncentrisati na postignuća i na to kako će se doći do uspeha, u poslu i izvan njega, a od čega će koristi imati svi. To ne znači da ne treba da zarađujete, ali bi novac trebao da ima sporednu ulogu.
  2. Odvojite vreme za razmišljanje – Razmišljanje je težak posao, i u današnjem društvu, obezvređeno. „Poenta je u tome,“ govorio je, „izaći iz svakodnevnog koloseka i razmisliti o tome gde ste i kuda idete. Možda nećete imati sredstava ili volje da odete na vikend u divljinu, ali sigurno povremeno možete da se osamite na sat ili dva i preispitate sami sebe. Prošetajte, probajte jogu i meditaciju ili uživajte u prirodi.“
  3. Vežbajte 'sistematsko napuštanje' – „Ljudi uspevaju zato što umeju da kažu 'ne' i 'nije to za mene'...“ Vežbajte ono što je on nazivao 'sistematskim napuštanjem' - u redovnim intervalima pravite iskorak unazad i sagledajte koja od stvari koje trenutno imate pred sobom može da bude smanjena ili odbačena. Samo na taj način uspećete da napravite mesta za nešto mnogo plodonosnije, kao što su učenje, podučavanje ili volontiranje.
  4. Dobrovoljno dajte svoj talenat i vreme – Druker je na volonterstvo gledao kao na esencijalno za dobro funkcionisanje društva, ali ga je smatrao i putem koji neće dozvoliti da vam posao proguta život. Danas postoji na hiljade mogućnosti za volonterski rad. Drukerova preporuka bila je jednostavna: nađite organizaciju i cilj koje smatrate vrednim i - bacite se na posao!
  5. Postanite mentor – Mentorstvo može biti mnogo više od pokazivanja nekome u grupi ili organizaciji kako se posao radi. Može uključivati u sebe čitav spektar saveta o životu, kako je Druker govorio, doneti znatnu dobrobit ne samo štićeniku već i mentoru. Ukoliko su i vas vodili mentori, odužite im se tako što ćete paziti na druge. Ukoliko nisu, pogledajte kakve su mogućnosti da dobijete mentora ili da to sami budete.
  6. Naučite umetnost korišćenja slobodnog vremena – Druker je primetio da je lako lenčariti, ali koristiti slobodno vreme nije. Slobodno vreme je jednako važno kao i posao, jer ne dozvoljava da vam posao postane jedini izvor osećanja ispunjenosti. Pronađite druga interesovanja; usredsredite se na druge stvari koje bi mogle da vam donesu zadovoljstvo, satisfakciju i veći osećaj lične vrednosti.
  7. Budite izvršni direktor sopstvenog života – Druker je na self-menadžment gledao kao na disciplinu u razvoju, koja zahteva samoobrazovanje, introspekciju i ličnu odgovornost. „U suštini,“ rekao je, „upravljanje samim sobom zahteva da svaki kvalifikovani radnik misli i ponaša se kao da je rukovodilac.“ Počnete sada da o sebi mislite kao o šefu sopstvenog života i karijere. Preuzmite odgovornost za odluke i poteze. Znajte ko ste, šta vam je važno i na koji način možete da doprinesete na poslu i u svetu. Napokon, duboko udahnite i ne očekujte da se sve dogodi odmah. Počnite tu gde ste sad i napredujte prema zaokruživanju sopstvenog života, korak po korak.

 

(Napisao: Brus Rozenštejn (Bruce Rosenstein))

Save

Save

Štampa